چگونگی اطمینان از سلامتی RAM کامپیوتر

در این مطلب روشی ساده بیان می کنیم تا با انجام آن از سلامتی و کارکرد صحیح RAM اطمینان حاصل نمایید.

 

حافظه رم يکي از مهم‌ترين قطعات تشکيل‌دهنده رايانه است كه کار آن ذخيره همه ابعاد مربوط به برنامه‌هاي نرم‌افزاري کاربردي که اجرا مي‌کنيد و تمام داده‌هاي مورد استفاده شما است. همچنين رم داده‌هاي مهم مربوط به ويندوز را در خود نگه مي‌دارد. هر مشکل رم مي‌تواند به‌طور غيرقابل تصوري جدي باشد. اگر رايانه شما مشکل پیدا کرده يا خيلي کند عمل مي‌کند يا حتي از کار باز مي‌ايستد، ممکن است اشکال از رم دستگاه شما باشد.

براي جلوگيري از اين نوع اشکالات بهتر است هر چند وقت يک‌بار، با اجراي يکي از انواع برنامه‌هاي تشخيص‌دهنده (Diagnostic) مانند Memtest86+ ايراد رم را به‌موقع تشخيص داده و آن‌را رفع کنيم. اين برنامه را مي‌توانيد از آدرس: www.memtest.org دانلود و در حالت ايزو (Iso) روي لوح فشرده رايت کنيد. نگارش2 اين نرم‌افزار براي ويندوز اکس‌پي و نگارش3 آن مخصوص ويستا است. اين برنامه قبل از استارت ويندوز، مستقيما از روي لوح فشرده قابل بوت بوده، اجرا شده و يک سري آزمايش‌ها را روي رم شما انجام مي‌دهد. ما در اينجا مراحل و نحوه انجام اين آزمايش‌ها را براي شما شرح مي‌دهيم.

1 قبل از هر کار بايوس دستگاه خود را روي حالت بوت از درايو لوح فشرده قرار داده و لوح فشرده را در درايو رايانه خود گذاشته و آن‌را ري‌استارت کنيد. برنامه به‌صورت خودکار بالا آمده، آزمايش‌ها را در محيط رايانه اجرا مي‌کند. شما مي‌توانيد اطلاعات سيستم و وضعيت جاري آزمايش را بر نمايشگر ببينيد. آزمايش ممکن است 20دقيقه طول بکشد. پس از اتمام آزمايش يک پيغام دريافت مي‌کنيد که خطاهاي يافته شده و كامل شدن آزمايش را به شما نشان مي‌دهد.

2 اين جزئيات، سرعت كنوني حافظه رم DDR را به شما نشان داده، سپس آن‌را با نرخ تعيين شده سرعتي که رم شما بايد داشته باشد، مقايسه مي‌کند. اگر سرعت آن خيلي کمتر يا بيشتر از سرعت استاندارد حافظه بود، رم شما دچار مشکل شده است. البته درصد خطاهايي کوچک در حد 5درصد براي رم قابل چشم‌پوشي است. عموما قطعات، سرعت را کمي بيش از حد استاندارد نشان مي‌دهند.

3اگر مي‌خواهيد خودتان آزمايش را انجام دهيد، دکمه C را فشار داده و نگهداريد. البته امکان دارد نياز به ري‌ست کردن رايانه و اجراي دوباره لوح فشرده برنامه داشته باشيد تا به منوي اجرا و تنظيمات آزمايش دسترسي پيدا کنيد. دکمه 1 را براي دستيابي به فهرست انتخاب فشاردهيد. براي انتخاب آزمايش، دکمه 3 را فشار داده و سپس يکي از دکمه‌هاي 0 تا 9 را براي اجراي آزمايش مورد نظر فشار دهيد. فهرست آزمايش‌ها و آخرين نگارش نرم‌افزار را در سايت اين نرم‌افزار مي‌توانيد بيابيد.