معلم رفع اشکالات ويندوز 7

يکي از رايجترین مشکلاتي که همه کاربران مبتدي رايانه از آن رنج مي‌برند نبود توانايي براي توضيح جزييات مشکل به‌وجود آمده در رايانه‌شان است.در این مطلب به شما آموزش می دهیم تا زمانی که مشکلی پیش آمد بتوانید ریشه مشکل را با جزئیات دقیق بررسی کنید.

اکثر کاربران تازه‌کار رايانه پس از برخورد با يک مشکل و مراجعه به متخصص جمله "نمي‌دونم، چطور بگم" را بارها و بارها تکرار مي‌کنند. آيا براي اين مشکل راه‌حلي به ذهن شما مي‌رسد؟فرض کنيد در محيط ويندوز به مشکلي برخورده ايد که خود از عهده حل آن برنمي‌آييد. در اين زمان اکثر کاربران دست به دامن دوستان و يا انجمن‌هاي اينترنتي پرسش و پاسخ مي‌شوند.اگر قصد انجام چنين کاري را داشته باشيد براي مطرح کردن مشکل خود چه مي‌کنيد؟ قطعا هدف‌تان اين خواهد بود که مشکل خود را طوري مطرح کنيد که ساير کاربران به‌راحتي آن‌را دريابند و به شما کمک کنند. براي اين‌کار آيا محتواي مشکل را به‌صورت متني نوشته و آن‌را بازگو مي‌کنيد يا در نهايت تصويري از مشکل پيش‌آمده جهت فهم بيشتر قرار مي‌دهيد؟اگر از ويندوزهاي قبلي شرکت مايکروسافت استفاده مي‌کنيد چاره‌اي جز اين‌کار نداريد اما اگر ويندوز شما 7 است بايد بدانيد که در اين ويندوز قابليتي دقيقا به همين منظور ايجاد شده است.

اين برنامه موجود در ويندوز 7، Problem Steps Recorder يا به اختصار PSR نام دارد که مي‌توان آن‌را ضبط‌کننده قدم به قدم مشکلات ناميد.با استفاده از PSR شما مي‌توانيد به‌صورت تصويري مشکل پيش‌آمده را ذخيره کنيد، در محل مورد نظر خود توضيحي درباره مشکل بدهيد و در نهايت آن‌را به‌صورت تصاوير ممتد ذخيره کرده و فايل نهايي را که يک فايل با اطلاعات کامل است را در اختيار ساير کاربران قرار دهيد تا آن‌ها نيز با مشاهده اين فايل به‌طور کامل مشکل شما را دريابند و راهنمايي‌تان کنند.

براي اين‌کار بر روي منوي Start کليک کنيد سپس عبارت psr را وارد کرده و Enter بزنيد.برنامه Problem Steps Recorder با ظاهري بسيار ساده باز خواهد شد.
اکنون به محلي در ويندوز که مشکل پيش‌آمده است برويد سپس در برنامه PSR بر روي دکمه Start Record کليک کنيد.
اولين تصوير از صفحه‌اي که مشکل در آن وجود دارد ذخيره مي‌شود. حالا در صورتي‌که در هر جايي از صفحه کليک کنيد يک عکس ديگر گرفته شده و ذخيره مي‌گردد. نشانگر ماوس نيز در تصوير ذخيره شده وجود دارد.
اکنون فرض کنيد قصد داريد يک توضيح متني هم در صفحه بدهيد.بر روي دکمه Add Comment در برنامه کليک کنيد. خواهيد ديد که نشانگر ماوس به شکلي ديگر درخواهد آمد و صفحه نيز شفاف مي‌شود.
با استفاده از نشانگر، در محلي که قصد داريد توضيح آن‌را بدهيد يک مستطيل ايجاد کنيد. سپس در قسمت Highlight Problem and Comment توضيح مربوط به اين قسمت را بنويسيد و در نهايت OK کنيد.
پس از ذخيره تصاوير از صحنه‌هاي کليدي مشکل و درج توضيحات مربوطه، براي پايان کار ضبط بر روي دکمه Stop Record کليک کنيد.
از شما محل ذخيره فايل خروجي و نام آن پرسيده مي‌شود. اين دو را تعيين کنيد تا فايل خروجي با فرمت فشرده zip ذخيره گردد.
اکنون در صورتي‌که به محل ذخيره فايل برويد و فايل zip را از حالت فشرده خارج کنيد و آن‌را باز کنيد فايلي با فرمت mht مشاهده خواهيد کرد.پس از دوبار کليک بر روي آن خواهيد ديد که فايل با مرورگر IE باز مي‌شود.
همان‌طور که مي‌بينيد تمامي صحنه‌هايي که شما خواسته‌ايد به علاوه توضيحات و همچنين اطلاعات دقيق در خصوص اين فايل و ريز کليه عملياتي که شما در طول ضبط اين تصاوير انجام داده‌ايد وجود دارد.
اکنون کافي است در يک انجمن اينترنتي تاپيکي ارسال کنيد و فقط همين فايل فشرده را در آن‌جا قرار دهيد و از کاربران درخواست کمک کنيد يا آن‌را براي دوست‌تان ارسال کنيد و از او کمک بخواهيد. بدون اين‌که نياز به هيچ توضيح اضافي باشد چرا که اين فايل گوياي همه چيز است و کار فردي که قصد پاسخ‌گويي به شما دارد را نيز سادهتر خواهد کرد.جهت دسترسي سريعتر به PSR مي‌توانيد در صفحه دسک‌تاپ يک فايل Shortcut براي آن ايجاد کنيد.بدين منظور بر روي فضاي خالي از دسکتاپ راست‌کليک کرده و New> Shortcut را انتخاب کنيد. در پنجره باز شده آدرس زير را وارد کنيد:
C:WindowsSystem32psr.exe
همان طور که واضح است در صورتي‌که ويندوز شما در درايوي به غير از C نصب شده است بايستي نام آن‌را در آدرس جايگزين کنيد.